Szczegółowy opis projektu

Nazwa projektu: Dawna wieś polska tradycje, zwyczaje i prace gospodarskie - Warsztaty wiosenne
Miejsce realizacji projektu: Ostoja nad Młynówką Mościsko
Dziedzina projektu: Ekologia
Opis projektu: "OSTOJA NAD MŁYNÓWKĄ " to wiejskie gospodarstwo rolne z końca XIX wieku znajdujące się w Mościsku przy ulicy Wierzbowej 16. Pełni ono rolę zagrody edukacyjnej, w której odbywają się zajęcia dedykowane głównie dla dzieci i młodzieży. Tematyki zajęć dostarcza sama przyroda, cykl zmieniających się pór roku wpływa na tematykę i miejsce organizowanych zajęć. Wiosenne wysiewanie nasion, sadzenie, rozsady na grządkach, pranie nad rzeką, letnie sianokosy na łące czy jesienne wykopki na polu są niezapomnianą atrakcją dla uczestników. Wszystkie prace są wykonywane jak dawniej, jakby czas się zatrzymał. Motyki, kosze, grabie, tary, misy pomagają w pracy. Ich użycie dostarcza ogromnej frajdy. Wiejską zagrodę wypełniają zwierzęta. Beczenie, chrumkanie, rżenie i pokwikiwanie to odgłosy dobiegające zewsząd. Każdy zwierzak zamieszkujący zagrodę jest przyjaźnie nastawiony do gości, lubi delikatne pieszczoty, głaskanie i dobre traktowanie. Gdy pada deszcz i wieje wiatr można w ciepłej kuchni ugniatać ciasto, piec na kuchennej płycie podpłomyki lub rozsmakować się pajdą chleba upieczonego tradycyjną metodą na naturalnym zakwasie w 100 letnim piecu chlebowym. Prowadzone są tu zajęcia artystyczne i plastyczne, gdzie uczestnicy wykorzystują swoją kreatywność, tworząc np.: kompozycje kwiatowe,  gospodarskie zwierzęta z masy solnej czy  motanki - ręcznie robione lalki. Ci mali i ci więksi artyści, podczas wykonywania swoich prac zdobywają wiedzę o sztuce ludowej. Odwiedzenie OSTOI NAD MŁYNÓWKĄ z całą pewnością da dzieciom z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 w Wałbrzychu gwarancję dobrej zabawy, nauki, przeniesienia się w czasie, poznawania trudu codziennej pracy gospodyń i gospodarzy z przed 100 lat.
Rozwiązywanie problemów: Zajęcia edukacyjne w Ostoi nad Młynówką pozwolą najmłodszym wspólnie spędzić czas przy porannym karmieniu zwierzątek, nauce obsługi szpadla i motyki, przy przygotowaniu grządki do siania, sianiu i sadzeniu. Zajęcia na łące zaś w postaci obserwacji mieszkańców łąki z użyciem lupy pozwolą dzieciom na ich bliższe poznanie. Najmłodsi nauczą się jak korzystać z lupy, jak przygotować pokarm dla zwierząt i jak je karmić. Poznają też działanie prostych narzędzi rolniczych. Nauka siania i sadzenia zaś z całą pewnością przyda się w przyszłości do uprawy własnych przydomowych ogródków. Dzieci "miejskie" poznają życie na wsi. Wspólne przygotowanie zupy pokrzywowej i smażenie kiełbasek pozwoli najmłodszym na wykazanie się samodzielnością.
Zaangażowanie wolontariuszy: Zadaniem wolontariuszy jest pomoc w pozyskaniu środków, ustalenie terminów wyjazdu i ich rezerwacja, rezerwacja autokarów, pomoc w dniu planowanej wycieczki w zakresie zbiórki uczestników, organizacja kontroli technicznej autokarów przez policję a także w miarę możliwości czynny udział w niej (przynajmniej jednego wolontariusza)
Wnioskodawca: Ewa Piotrowska
Suma zdobytych punktów 225